wtorek, 26/9/2023 | 5:34 CEST
You are here:  / Artykuły / Felietony / Porady / Teksty / Wpisy / Upadłość konsumencka Kraków

Upadłość konsumencka Kraków

post by related

related post

Specjalna procedura
Upadłość konsumencka to pojęcie coraz popularniejsze wśród osób zadłużonych i mających problemy finansowe. Tego typu upadłość to nic innego jak procedura umożliwiająca oddłużanie osób, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. Czym charakteryzuje się taka procedura i jak wygląda sytuacja z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w Krakowie?

Upadłość konsumencka – fakty i mity

Rzeczona czynność prawna odbywa się jako sprawa sądowa i może z niej skorzystać każda osoba prywatna, nieposiadająca osobowości prawnej. Mitem jest więc, iż upadłość konsumencka przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej – tak nie jest. Z procedury nie mogą skorzystać osoby prowadzące firmę.

Upadłość konsumencka przysługuje osobom, które od 3 miesięcy nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. Co ciekawe tego typu wniosek może złożyć nie tylko sam zadłużony, lecz również firma lub osoba, której zadłużony winny jest pieniądze. Dzięki omawianej procedurze można umorzyć długi, rozłożyć je w czasie bądź też zaspokoić wierzycieli z majątku osoby mającej długi. Decyzja zależy od sądu.

Upadłość konsumencka Kraków

W mieście Kraków od kilku lat rośnie liczba spraw o upadłość konsumencką. Sądy krakowskie dość szybko rozpatrują sprawy o upadłość, najczęściej wyroki dotyczyły zaspokojenia wierzyciela z majątku dłużnika oraz umorzenia części długów. W tego typu sprawach pomaga kilku znanych krakowskich adwokatów, którzy wyspecjalizowali się w temacie ekonomii.